Інститут промислових та бізнес технологій
Українського державного університету науки і технологій

Бібліотека інформує

 

«Великий романіст Чарльз Діккенс»

 

Книжкова виставка присвячується 210-й річниці від дня народження

видатного англійського письменника Чарльза Діккенса.

 

 

Чарльз Діккенс

(1812–1870)

 

«Просійте світову прозу, залишиться Діккенс ...»

Л.М. Толстой

                                                                    

Не тільки Л. М. Толстой, а й багато сучасників Діккенса і ті, хто прийшов після нього, вважали його великим письменником. Що захоплювало у Діккенсі? Гігантська сила творчості, що виразилася у створенні масштабного образного світу. Світу незвичайного і химерного, що дозволяє читачеві уявити тодішнє суспільство у всіх його аспектах.

Народився Чарльз Діккенс 7 лютого 1812 року в Лендпорті, на передмісті Портсмута в сім'ї чиновника фінансового управління морського відомства. Батька Чарльза, Джона Діккенса нерідко переводили по службі з міста до міста: Портсмут – Лондон – Четем – Лондон.

 

 

Будинок у Портсмуті, в якому народився Діккенс. В даний час будинок-музей.

 

У Четемі Діккенс почав навчатися в школі, захопився театром, багато читав. Але в Лондоні все змінилося: для сім'ї настали лихоліття. Чарльза влаштували працювати на фабрику вакси. Цей період життя, пов'язаний з тяжкими та суперечливими переживаннями, знайшов відображення в його романах «Олівер Твіст», «Ніколас Нікльбі», «Крихітка Дорріт».

Пізніше Діккенс працював клерком у адвокатській конторі, судовим репортером. Він опанував стенографію, вивчав французьку мову, знав італійську, успішно працював парламентським і газетним репортером, багато роз'їжджав країною, оглядаючи побутове, соціальне та політичне життя Англії.

 

 

Портрет Діккенса роботи худ. Ф. Александера, 1842

 

Вибрати професію письменника Діккенса спонукала не тільки необхідність працювати, забезпечуючи собі матеріальні умови існування, а й потреба в цивільної діяльності.

 

 

 

Він був переконаний у високому громадському призначенні мистецтва. Діккенс писав: «Наполеглива боротьба за правду в мистецтві – радість і горе всіх справжніх служителів мистецтва».

 

Запрошуємо всіх, хто бажає ознайомитись із творчістю великого письменника Чарльза Діккенса, на абонемент художньої літератури, ауд. 417а.

 

   «Великий романіст Чарльз Діккенс» 

 

 

1. Диккенс, Чарльз. Посмертные записки Пиквикского клуба: роман; главы 1- ХХ1Х / Ч. Диккенс; пер. с англ. А.В. Кривцовой, Е. Ланна; ил. И.М. Семенова. - М.: Правда, 1981. - 478 с.

Це перший роман письменника. З гумором він визначає побут і звичаї сучасного йому англійського суспільства.

2. Диккенс, Чарльз. Приключения Оливера Твиста/ Ч. Диккенс; вступ. ст. и примеч. Е. Ланна; пер. с англ. А.В. Кривцовой; рис. Д. Крукшенко. - К.: Молодь, 1957. - 475 с.

"Пригоди Олівера Твіста" - другий роман Чарльза Діккенса і перший в англійській літературі, головним героєм якого стала дитина. Метою критики автора стають робітничі будинки та дитяча праця, байдужість уряду до залучення дітей до злочинних занять.

 

* *

 

3. Диккенс, Чарльз. Лавка древностей/ Ч. Диккенс; пер. Н. Волжиной, предисл. Д. Урнова, илл. Т. Толстой. - М.: Правда, 1983. - 624 с.

Уперше в творчості Діккенса утворюється образ фабричного міста; виникає тема злиднів і багатства.

4. Диккенс, Чарльз. Рождественские повести: пер. с англ./ Ч. Диккенс; худ. А. Дудин. - М.: Худ. лит., 1990. - 366 с.: ил. - (Классики и современники: Зарубежная литература).

Діккенс звернувся до жанру «різдвяної повісті», вибрав форму святкової казки, доступну найширшій аудиторії. Він писав: «Я вірю і маю намір навіяти людям віру в те, що на світі існує прекрасне».

 

* *   

 

5. Диккенс, Чарльз. Домби и сын: роман/ Ч. Диккенс; пер. А.В. Кривцовой, вступ. ст. Б.Б. Ремизова. – К.: Дніпро, 1978. - 510 с.: портр 1 л. - (Школьная библиотека).

«Я беру на себе сміливість вважати, що здатність (або звичка) уважно і ретельно спостерігати людські характери - рідкісна здатність», - писав Діккенс в передмові до 2-го видання роману «Домбі і син».

Віртуозність і глибина портретних та психологічних характеристик, а також актуальність поміченого автором протиріччя між традиційними сімейними, загальнолюдськими цінностями та умовами суспільства, в якому всім заправляє капітал, переконує читачів у тому, що цією здатністю Чарльз Діккенс володів майстерно.

6. Діккенс, Чарльз. Великі сподівання [Текст]: роман; для серед. та ст. шкіл. віку/ Ч. Діккенс; пер. Р.І. Доценка, передм. А.Г. Баканова, худ. К.О. Музика. - К.: Веселка, 1986. - 477 с.

Цей роман написано в останнє десятиліття життя Чарльза Діккенса. Він з особливою увагою перевіряє глибину та міцність гуманної природи людини.

 

Незадовго до смерті (9 червня 1870 р.) у громадській промові Чарльз Діккенс заявив:

 

 

 

«Моя віра в людей, які правлять, загалом, мізерна.

Моя віра в народ, яким правлять, загалом, безмежна».

 

 

  Адміністрація бібліотеки

2022

Інформаційні повідомлення


Бібліотека