UST logo IPBT logo Part logo
Дніпровський металургійний інститут
Українського державного університету науки і технологій

IP освіта – одна із найперспективніших у ХХІ столітті

Команда департаменту “Академія інтелектуальної власності” IP офісу проволить цикл бесід із науково-педагогічними працівниками, які забезпечують здобуття якісної IP освіти в Україні.

У проєкті “Твій крок до знань: освітні програми з інтелектуальної власності” узяла участь кандидатка педагогічних наук, професорка кафедри інтелектуальної власності та управління проєктами ННІ Дніпровський металургійний інститут Українського державного університету науки і технологій, гарантка освітньої програми “Інтелектуальна власність” Корогод Наталія Петрівна.

Наталія Петрівна, під час бесіди зазначила, що сьогодні інформація й знання стають основним засобом та предметом суспільного виробництва, формують світову стратегію, за якою купують і продають продукти інтелектуальної праці. У сучасних умовах розвитку міжнародної економічної інтеграції об’єкти права інтелектуальної власності (такі як винаходи, торговельні марки, промислові зразки, ноу-хау, комп’ютерні програми, бази даних, твори літератури та мистецтва тощо) забезпечують конкурентоспроможність і надають додатковий прибуток підприємству. Тому компетентні у цій сфері спеціалісти вкрай необхідні будь-яким організаціям та підприємствам усіх без виключення галузей діяльності.

Доведено, що нині інтелектуальна власність – це одна з найпрестижніших і найперспективніших спеціальностей ХХІ сторіччя у всьому світі.

Актуальність професії визначається такими чинниками:

- зростанням значимості інтелектуальної власності для розвитку економіки будь-якої цивілізованої країни;

- явною недостатністю кількості фахівців у сфері інтелектуальної власності на ринку праці;

- прагненням нашої держави увійти в європейське економічне співтовариство та динамічним зростанням міжнародного співробітництва України.

Також швидкий розвиток технологій штучного інтелекту тісно пов’язаний зі сферою інтелектуальної власності.

Наталія Петрівна зауважила, що під час навчання студенти кафедри інтелектуальної власності та управління проєктами  мають змогу проводити активне студентське життя, брати участь у науковій роботі кафедри (Всеукраїнській олімпіаді та Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з інтелектуальної власності, міжнародних та всеукраїнських конференціях тощо). Разом із викладачами кафедри, долучаючись до наукової та винахідницької роботи, студенти працюють над створенням IP об’єктів, окремі з них стають співавторами винаходів.

Також мають можливість паралельно навчатися за програмою “2Д Дипломи” – тобто отримати два дипломи про вищу освіту, український та європейський (наприклад, навчання у Вищій школі управління охороною праці в м. Катовіце, Польща).

З метою майбутнього професійного працевлаштування організовуються зустрічі з представниками установ та підприємств – майбутніми роботодавцями. Студенти мають можливість проходити переддипломну практику на відомих підприємствах, що спеціалізуються у сфері інтелектуальної власності.

Студенти кафедри мають можливість ознайомитися з передовим міжнародним досвідом у сфері інтелектуальної власності та інноваційної діяльності, який впроваджується провідними викладачами-науковцями кафедри, завдяки участі у міжнародних проєктах та стажуванні.

Зокрема, Наталія Петрівна особисто мала нагоду узяти участь у міжнародному проєкті INNOVALUENET та міжнародному форумі “Партнерство заради інновацій та соціально-економічного впливу: підприємницький університет” (Європейська комісія, Королівський технологічний інститут, Стокгольм, Швеція). А також стажуванні у науковій організації Scientific Visual SA (Швейцарія), яка досягла значного розвитку завдяки ефективному створенню й діяльності наукових стартапів, трансферу інноваційних технологій у співпраці з відомим у Швейцарії та світі політехнічним закладом вищої освіти EPFL.

За результатами такого досвіду осучаснюються та вдосконалюються навчальні матеріали та зміст наукової діяльності, які використовуються студентами та розвиваються ними. Зокрема під час виконання курсових і випускних магістерських робіт.

Беззаперечним фактом і викликом сучасного економічного та технологічного розвитку, зокрема в IP сфері, є розуміння того, що матеріальні ресурси набувають обмеженого характеру. Тоді як творчі та інтелектуальні (розумові) ресурси людства залишаються необмеженими. І саме робота з цими нематеріальними ресурсами завжди буде у пріоритеті. Про це свідчить стрімкий розвиток науково-технічної та інноваційної діяльності, результати якої, представлені у вигляді інтелектуальної власності, потребують надійної охорони та захисту прав.

Тому студенти обирають серед актуальних напрямів навчання ті, що пов’язані з правом інтелектуальної власності, набуттям, розпорядженням і захистом прав інтелектуальної власності.

Зважаючи на іншу сторону інтелектуальної власності (як інтелектуального капіталу й нематеріальних активів, які створюють конкурентні переваги для сучасних підприємств на ринку інноваційної продукції), особливої значущості набувають дисципліни з економіки та маркетингу інтелектуальної власності, управління інтелектуальною власністю та інноваційною діяльністю.

Під час навчання студенти мають обрати дисципліни, які їм будуть цікаві для вивчення. Найбільш популярними вибірковими дисциплінами для наших студентів є:

- «Моделювання процесів комерціалізації інтелектуальної власності»;

- «Інтернет і право інтелектуальної власності»;

- «Трансфер технологій»;

- «Міжнародне право інтелектуальної власності»;

- «Інтелектуальна безпека підприємства» та ін.

Майбутнє за тими, хто може швидко адаптовуватися до мінливих ринкових вимог.

Студентам надзвичайно важливо сформувати в собі здатність застосувати знання та уміння, здобуті в процесі теоретичної, практичної й наукової підготовки у магістратурі, у своїй подальшій професійній діяльності: під час вирішення практичних завдань у сфері інтелектуальної власності та проведення досліджень у системі IP.

Наталія Петрівна вважає, що у формуванні професійної особистості студентів допоможе розвиток таких рис, як готовність до сприйняття змін і нововведень. Адже саме здатність ефективно створювати сучасні знання й доносити їх до споживачів є основою для нової генерації висококваліфікованих фахівців у сфері інтелектуальної власності. Такі фахівці зможуть швидко адаптуватися до мінливих ринкових вимог та інноваційних трансформацій.

Після закінчення магістратури за освітньо-професійною програмою “Інтелектуальна власність” випускники мають змогу працювати на підприємствах усіх галузей:

- підрозділах з питань IP;

- офісах трансферу технологій;

- договірних і юридичних відділах;

- відділах з питань інноваційної діяльності;

- патентно-ліцензійних відділах,

- стартап-компаніях;

- на посадах менеджера, маркетолога, фахівця з питань IP та інших.

Освіта у сфері інтелектуальної власності є базовою для здобуття в майбутньому професій оцінювача інтелектуальної власності та патентного повіреного.

Також, викладачам кафедри дуже імпонує, що більш успішні студенти, які навчались на кафедрі інтелектуальної власності та управління проєктами обирають також після закінчення магістратури ще й науковий шлях у сфері інтелектуальної власностіі: продовжують навчання в аспірантурі, захищають кандидатські дисертації, а окремі з них повертаються на кафедру як молоді викладачі та науковці.

                                                                                         За матеріалами сайту УКРНОІВІ (IP офісу)

Інформаційні повідомлення


Кафедра інтелектуальної власності та управління проєктами